آموزش ها

فارسی سازی شیائومی

یکی از اصلی ترین پک های گوشی شیائومی ، پک چین میباشد . پک چین گوشی های شیائومی ، در کنار مزیت هایی که دارد مانند برنامه های اختصاصی ، برنامه  theme و… یکی از اصلی ترین مشکلاتش عدم پشتیبانی از زبان فارسی میباشد . به همین دلیل  این ویژگی باعث شده است استفاده از این پک برای فارسی زبانان سخت یا حتی غیر ممکن باشد .

در مطالب قبلی ، به تفاوت پک های چین و گلوبال اشاره شده است . با اینکه عموما خریداری پک های چینی گوشی شیائومی یا نصب رام چینی آن توصیه نمیشود (به دلیل وجود برنامه های کاملا چینی ، عدم پشتیبانی از زبان فارسی و … ) ولی برخی از کاربران هنوز هم طرفدار این پک بوده و به دنبال راه فارسی سازی رام چینی شیائومی میباشند .

فارسی سازی رام چین شیائومی : 

برای فارسی سازی این دسته از رام ها باید لازم است که از یک برنامه ی اضافه استفاده کرد ؛ بهترین برنامه ی طراحی شده برای این عمل ، برنامه ی MoreLocale میباشد . تست این برنامه برای اکثر نسخه های اندروید انجام شده است اما باز هم احتمال ایجاد مشکلاتی همچون کرک کردن برنامه در حین استفاده از گوشی ، هنگ کردن گوشی ( در هنگام استفاده از یک برنامه اضافه برای استفاده از هر برنامه ی دیگری گوشی سنگینتر شده و احتمال هنگ کردن آن افزایش می یابد ) و.. وجود دارد .

 • روش اول

یکی از آسان ترین راه های فارسی سازی با استفاده از این برنامه این است که بعد از نصب برنامه ، در منوی آن به دنبال زبان فارسی ( persian ) بگردید ، اگر این زبان در منو وجود نداشت در بالای برنامه سمت راست روی نوشته سبز رنگ custom locale کلیک نمایید ، در صفحه بعدی میتوان زبان فارسی پیدا و انتخاب نمایید .

البته قابل ذکر است که در صورتی که نسخه رام شما از 4 بالاتر باشد ، بعد از انجام این کارها منو فارسی نمیشود و باید USB Debugging را فعال نمایید . برای انجام این کار باید مراحل زیر را بگذرانید

 1. به setting گوشی رفته و وارد قسمت about phone شوید
 2. گزینه build number را انتخاب کرده و سپس هفت بار پشت سرهم روی آن بزنید . اینکار را باید تا زمانی ادامه دهید که عبارت you are now a developer نمایش داده شود .
 3. دوباره به صفحه ی اصلی setting برگشته و روی گزینه developer options بزنید .
 4. عبارت USB Debugging را پیدا کرده و تیک آن را فعال کنید .

تذکر : برخی عبارات ممکن است در برخی نسخه ها متفاوت باشد ، برای مثال ممکن است About Device  باشد و Build Number در قسمت softwar info قرار داشته باشد .

 1. در ادامه ممکن است یک پنجره روی گوشی باز شود که از شما مجوز برای انجام کار بخواهد . تیک Always allow from this computer را فعال کرده و ok را انتخاب نمایید .
 2. فایل کدهای فارسی ساز اندروید و برنامه ی Minimal ADB fastboot را دانلود نمایید و روی کامپیوتر خود نصب نمایید .
 3. گوشی را با یک کابل سالم به کامپیوتر خود نصب نمایید و سپس Minimal ADB را در کامپیوتر اجرا نمایید .

در این مرحله باید کد ها را به ترتیب کپی کرده و در برنامه مینیمال پیست کنید . دقت داشته باشید که از کد adb shell باید این کار را شروع کنید .

توجه داشته باشید که ممکن است در حین انجام این کار به error بر بخورید ، در اینصورت باز کابل را از گوشی جدا کرده ، گوشی و کامپیوتر را خاموش روشن نمایید و دوباره این کار را انجام دهید . ولی در نظر داشته باشید که امکان دارد این کار کلا روی برخی از گوشی ها انجام نشود !

 1. برنامه Morelocale را اجرا کرده و تمام مراحلی که در ابتدا این روش گفتیم را بگذرانید .

 • روش دوم
 1. برنامه ی morelocale و پوشه ی morelocale without root را دانلود و نصب نمایید .
 2. در این قسمت مانند روش اول ، باید از طریق setting به قسمت about phone رفته و سپس روی build number هفت بار کلیک نمایید تا you are now a developer نمایش داده شود .
 3. در setting ، به قسمت developer options را انتخاب کرده و در صفحه ی بعدی گزینه ی USB debugging را انتخاب نمایید .
 4. گوشی را با کابل به کامپیوتر وصل نمایید .
 5. با نمایش داده شدن پیام the computers RSA key fingerprint is ، گزینه ی ok را انتخاب نمایید
 6. فایل morelocale را که در اول کار دانلود کرده بودید وارد گوشی کرده و نصب کنید ( مانند آموزشی که در بالا قرار داده شده است ) .
 7. فایل دوم را هم از حالت فشرده یا zip درآورده و در درایو c ( هر درایوی که ویندوز روی آن بالا آمده است ) قرار دهید.
 8.  فایل morelocale.bat را که درون همان پوشه است اجرا کرده و زمانی را صبر کنید تا پیام done نمایش داده شود .
 9. دوباره در گوشی برنامه ی morelocale را اجرا کرده ، گزینه ی custom locale را بفشارید .
 10.  بخش language را انتخاب کرده ، با تایپ fa زبان فارسی را پیدا کرده با زدن set نصب کامل میشود .

در صورتی که بعد از انجام این کارها هنوز منو فارسی نشده بود ، بهتر است که یک دور گوشی را یک بار خاموش روشن کرده در این صورت به احتمال زیاد منو فارسی شده و حالا شما میتوانید به راحتی از گوشی خود استفاده نمایید .

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *